Tip 12. SÍLA MOMENTU

aneb teď a tady

Zkus si představit, že je ráno/odpoledne/večer a ty piješ svojí kávu/čaj.

🔦Co u toho děláš?
Možná scrolluješ na internetu, facebooku nebo instagramu. Sleduješ ty dokonalé postavy, ty posty o 🦠 a přichází ten pocit euforie a nadšení z možného rozvolňování. Dozvídáme se různé zprávy (pozitivní i negativní) a můžeme mít radost i obavy.

Pokládáš telefon, sedíš v tichu a přemýšlíš o tom, co bude. Cítíš stres, když se snažíš vyřešit a odpovědět si na otázky:

  • Kdy a jak se zase vrátím do  “normálního” života?
  • Kdy a za jakých podmínek uvidím své kamarády?
  • Kdy budu moct jet na dovolenou?
  • Jak budu trávit Vánoce?

I přemýšlení o pozitivních věcech tě někdy může zahltit. Můžeš se zároveň strachovat i těšit, co bude za týden nebo měsíc. Může tě napadat spousta: “Co, když…” a může tě to lehce pohltit. Až teď si vlastně začínáš uvědomovat že to kafe sis nevychutnal/a a že možná jedeš na “autopilota”.

Je ráno/odpo/večer a ty piješ svojí kávu/čaj.

☕️Soustředíš se na svůj hrnek, na tu vůni. Soustředíš se na to, jak piješ. Telefon necháváš stranou a soustředíš se jen na ten jeden moment, jednu situaci. Piješ. Vnímáš chuť, aroma. Vnímáš zvuky kolem sebe. Koukáš se z okna. Co vidíš? Vychutnáváš si každý malý doušek. Cítíš hrnek ve své ruce.

Když se objevují myšlenky na “co, když” a “co bude až”, snaž se zaměřit pozornost na to, co:
👀vidíš
👃cítíš
👂slyšíš
❤️prožíváš

Další úžasná věc, která může pomoct je, že zavřeš oči a představíš si, jak sedíš u řeky, která proudí. Okolo tebe jsou stromy, z kterých padá listí. Jak máš zavřené oči, představ si na daném listě konkrétní myšlenku, která ti nedá “spát”. Ať už je to, že musíš jít nakoupit nebo že se něčeho strachuješ. Zkus si ji představit na listu. List postupně spadne do vody a postupně ho necháváš odplout. Počkej, až se ti ztratí z dohledu.

Teď jsme si vyzkoušeli fungování  “teď a tady”. Užíváš si pouze jednu jedinou situaci.

🔦Zkus změnit perspektivu, s jakou se na věci, okamžiky a situace kolem sebe díváš a jak je prožíváš. Vyzkoušej být na chvilku jenom “teď a tady”. Pomůže ti to se pozastavit, odklonit se od každodenního “dramatu” a negativních myšlenek. Díky prožívání “teď a tady” se nastartují psychické procesy “uzdravování” a následkem toho se může snížit stres a úzkost. To získáš jen praxí a “cvičením” zpřítomnění každý den. A pozor, stačí pár minut denně.

  • A jedna otázka na tělo!

Je to jen a jen na TOBĚ! Jakou situaci nebo okamžik si vybereš dnes?
Tak #nekaslinasebe

Terka ❤️